Asuntotarjous ja vuokrasopimuksen allekirjoittaminen
Asuntotarjous lähetetään sähköisesti osoitteesta noreply@soihtu.fi – varmista, että tästä osoitteesta saapuvat viestit eivät päädy roskapostilaatikkoosi.
Saatuasi asuntotarjouksen, tutustu asunnon tietoihin ja liitteenä oleviin vuokrasopimuksen ehtoihin huolellisesti. Tarjouksen eräpäivään mennessä sinun tulee päättää, haluatko ottaa tarjotun asunnon vastaan. Sähköisen palvelumme kautta voit joko hyväksyä tai hylätä tarjouksen. Löydät linkin sähköiseen palveluumme asuntotarjouksestasi.
Huomioi, että jo tarjouksen hyväksyminen on sitovaa. Mikäli kuitenkin haluat perua hyväksymäsi tarjouksen ennen sopimuksen allekirjoittamista, veloitamme tästä 100,00 € järjestely- ja hallintokuluja.
Asuntohakemuksesi vanhenee automaattisesti tarjouksen eräpäivän jälkeen, mikäli et ole reagoinut tarjoukseen sähköisessä palvelussamme. Jos hylkäät tarjouksen, hakemuksesi pysyy voimassa. Huomioi, että jos hylkäät tarjouksen, voi olla mahdollista, että emme pysty tarjoamaan sinulle toista huonetta/asuntoa siitä päivästä alkaen, mistä olet asuntoa hakenut.
Sinun tulee myös allekirjoittaa vuokrasopimus vaaditussa ajassa, pelkkä asuntotarjouksen hyväksyminen sähköisessä asiointipalvelussa ei riitä.
Jos hyväksyt tarjouksen, lähetämme sinulle vuokrasopimuksen allekirjoitettavaksi sähköisesti. Allekirjoituskutsu tulee sähköpostiisi osoitteesta visma.sign@visma.com (lähettäjänä Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunta) – varmista, että tästä osoitteesta saapuvat viestit eivät päädy roskapostilaatikkoosi.
Muista allekirjoittaa vuokrasopimus vaaditussa ajassa sähköpostissa olevan linkin kautta. Asunnon avaimia ei voi noutaa, jos vuokrasopimusta ei ole allekirjoitettu.
Jos sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen haluat perua toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen, tulee sinun irtisanoa se irtisanomisaikaa noudattaen. Sopimuksen voi irtisanoa sähköisellä lomakkeellamme. Määräaikaista vuokrasopimusta ei voi irtisanoa.
Vuokranmaksuvelvollisuus alkaa siitä päivästä, jona sopimus alkaa.
Vuokrasopimuksen kopio on ladattavissa Visma Sign -palvelusta 30 päivän ajan. Vuokrasuhteen aikana sopimuksen kopion voi ladata Asukassivulta.
Tarkastamme jokaiselta hakijalta luottotiedot. JYY ei pääsääntöisesti peri vakuusmaksua, mutta vakuus voidaan periä, jos hakijalla on esimerkiksi maksuhäiriömerkintä tai ilmenee muu vastaava vakuuden perimisen aiheuttama syy. Tällöin vakuus vastaa yhden kuun vuokraa. (Muutos on tullut voimaan 1.1.2022.) Maksamalla vakuusmaksun sitoudut ottamaan tarjotun asunnon vastaan tarjouksessa mainitusta päivämäärästä alkaen. Hyväksymme myös Kelan maksusitoumuksen vakuudeksi. Ilmoitathan meille tarjouksen saatuasi, mikäli saat Kelalta vakuutta varten maksusitoumuksen, jotta osaamme odottaa sitä.
Vuokrasopimus on allekirjoitettavissa vakuusmaksun maksamisen jälkeen. Sopimuksen voi allekirjoittaa sähköisesti verkkopankkitunnuksilla tunnistautuen (saat tätä varten linkin sähköpostiisi). Jos sinulla ei ole verkkopankkitunnuksia, sopimus on allekirjoitettava palvelupisteellämme viimeistään avainten noutamisen yhteydessä. Jos vakuuden maksamisen jälkeen haluatkin perua asunnon vastaanottamisen (ennen sopimuksen alkamispäivää), vakuusmaksusta vähennetään 100€ järjestely- ja hallintokuluja. Jos haluat perua asunnon vastaanottamisen sen jälkeen, kun olet allekirjoittanut vuokrasopimuksen, on toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen irtisanomisaika yksi kalenterikuukausi. Määräaikaista vuokrasopimusta ei voi irtisanoa.
Jos asuntotarjouksella pyydetään maksamaan ennakkovuokra, tulee se tehdä tarjouksella olevien ohjeiden mukaisesti. Ennakkovuokra kattaa vuokrasuhteen ensimmäisen kuukauden vuokran sekä mahdolliset muut kulut, kuten kalustemaksun. Tämän jälkeen vuokra maksetaan normaalisti vuokrasuhteen toisesta kuukaudesta alkaen.
Ennakkovuokraa ei palauteta vuokrasuhteen päättyessä, vaan se on käytetty vuokrasuhteen ensimmäisen kuukauden vuokraan.
Ennakkovuokra peritään tyypillisesti vaihto-opiskelijoilta.
Ajankohtaista
JYYn hallitukselta periaatepäätös kahden vuokran mallin käyttöönotosta Soihdun vapaarahoitteisissa asunnoissa Soihtu Vehkakujalla ja Soihtu Korttelikylässä
JYYn hallitus on 29.10.2025 antanut periaatteellisen linjauksen, jonka perusteella Soihdun vapaarahoitteisissa asuinkohteissa Korttelikylässä ja Vehkakujalla aletaan valmistella uutta kahden vuokran malliksi kutsuttua vuokranmääräytymisperiaatetta.
Lokakuun Asukasinfo
Soihtu Asumisen asukkaille lähetetään kuukausittain uutiskirje Soihdun asuinkohteiden ajankohtaisista asumiseen liittyvistä asioista. Uutiskirje lähetetään järjestelmästämme löytyvään, asukkaan meille ilmoittamaan...
Asiointi helpottuu – palveluajat yhtenäistyvät
Soihtu Asumisen palvelupiste toimii nykyisin Ylioppilastalo Ilokivellä yhdessä JYY Jäsenpalveluiden kanssa. Syksyn aikana palvelupisteen aukioloaikoja yhtenäistetään, jotta asiointi olisi entistä selkeämpää ja sujuvampaa.